24 Ağustos 2010 Salı

DÜNYANIN EN BÜYÜK TENORU KÜRT MÜ

BDP’nin Abdullah Öcalan’dan aldığı icazetle Grup Başkanvekili Bengi Yıldız aracılığıyla hükümete önerdiği “Katalan modeli” siyasete bomba gibi düşüp de bir yığın tartışmayı da beraberinde getirince, benim de aklıma artık bir şehir efsanesine dönen Carreras-Domingo hikayesinigetirdi.
İspanya’nın Katalanları olmayı aklına koyan Kürtlere dönüp,“Carreras’ınız var mı?” diye soracak olsam, geriye dönüp batıda oturanTürklerin de Domingo’su olup olmadığını kontrol etmem gerek.
Hani şöyle sıkı bir “rekabet” olsun bab’ında...
Katalanlarla İspanyollar yüzyıllardır çekişir durur. Bu öyle bir hale gelmiştir ki artık, bir Katalan, İspanya sınırları içerisinde asla kendisine İspanyolum demez.
Tıpkı İtalya’daki Sicilyalıların ayak diretmesi gibi.
Katalanlar da, tıpkı bizim Kürtler gibi Ankara’yı elinde tutan Türklerden bağımsızlıklarını koparmak için sürekli mücadele ediyor.
Buraya dikkat...
Bizim Kürtler “Katalan” modelini istiyor, Katalanlar ise hala mücadele ediyor...
Çelişki mi dersiniz, geri zekalı muamelesi çekiliyor mu dersiniz... Size kalmış.
Katalanlar işi çözdü, bizim Kürtler de o modeli istiyor...Ama bunlar Osman Baydemir, Bengi Yıldız, Ahmet Türk; Davudoğlu, Erdoğan, Gül gibi siyasetçilerin kızıştırması...
İşin özüne indiğinizde, İspanyol vatandaş ile Katalan vatandaş arasında hiç de öyle bir sorun olmadığını görüyorsunuz.
Hem de kültürel anlamda en üst düzeyde...
Bildiğiniz gibi, dünyanın yaşayan en büyük iki tenoru Placido Domingo ve Jose Carreras İspanyoldur.Dışarıdan böyle. Ama ülke içinde Domingo Madritlidir Carreras ise Katalan.Bizdeki anlatımla Domingo İstanbulludur, Carreras Kürt...
Sırf bu nedenle ikisi arasında müthiş bir rekabet olduğu söylenir. Aslında, yine bizde olduğu gibi, bu ikili 1980’li yılların başına kadar çok yakın iki arkadaştır, ancak Eruh baskınından sonra araları açılır.
Birbirlerini “düşman” ilan ederler.
Öyle ki, biri herhangi bir davet aldığında tek koşulu, ötekinin davet edilmemesidir.
1987 yılında Carreras, can düşmanı Madritli Domingo’dan çok daha amansız bir düşmanla karşılaşır: Kanser!
Doktoru Carreras’a, hastalığın çok ileri safhada olduğunu, kan ve ilik nakli yapılması gerektiğini, aksi halde öleceğini söyler.
Yani artık Carreras’ın sık sık kan değiştirmesi gerekmektedir ve İspanya koşullarına pek güvenmediğinden, “rabbinin” havale ettiği Clevland’agitmesi zorunludur.
Eh, bu da bütçesi dar bir “tenor” için bir servet anlamına gelmektedir.
ABD yoluna ve Clevland hastanesine servetini yatırdıktan sonra tükenen Carreras, bir anda kendi ülkesinde de bu işle uğraşan bir vakıf olduğunu keşfeder.
Hermosa adındaki bu vakıf tam da kendisine göredir: Hayatını ve parasını tüketmek üzere olan hastalar için açılmış bir vakıftır bu.
Hemen üye olur. Eski sağlığına kavuşur ve yeniden aryalarını söylemeye başlar Carreras.
Yeniden doğmuştur artık... Ama buna neden olan Hermosa vakfını da unutmamıştır. Hayatını borçlu olduğu bu vakfa gönül borcunu ödemek üzere üye olmaya karar verir.
Başvurusunu yapar, yöneticiler de kendisine bir başvuru formu verir.
Kadere bakın ki, vakfın kurucusu Placido Domingo’dur. Yani can düşmanı...Can düşmanı bildiği Domingo, can düşmanı Carreras’ın “kan kanseri” olduğunu öğrenip, parasının da tükendiğinden haberdar olunca, Clevland’daki kliniğe benzer bir klinik oluşturmak üzere vakıf kurar.
Ancak kimliğini gizler. Carreras’ın, başında kendisinin bulunduğu bir vakfa başvurmaktansa, ölmeyi yeğleyeceğinin farkındadır.
Hikayenin bundan sonrası gerçekten artık bir şehir efsanesi niteliğindedir. Carreras, Domingo’nun Madrit’te verdiği konerlerden birinde, şarkının yarısında sahneye çıkarak konseri böler ve tüm alçakgönüllülüğüyle Domingo’nun önünde diz çöküp ona teşekkür eder. Domingo da onu kaldırıp kucaklar.
Ama şurası doğrudur: Bir gazeteci, Domingo ile yaptığı bir söyleşide, Hermosa Vakfı’nı, en büyük düşmanı Carreras’ın kan kanseri olduğunu bildiği halde neden kurduğunu sorar.
Domingo’nun yanıtı tarihe geçecek bir yanıttır:
“Böyle bir sesi kaybedemezdik!”
Evet sevgili Katalanım benim!
Katalan modeli isteyen Kürt siyasetçim...
Denize ulaşamadım diye İskenderun’u istemeyecek misin?
Madenler bana ait demeyecek misin?
Zırnık su vermem, diye tutturmayacak mısın?
Katalanlar hala mücadele ediyor, özerklik yetmez, bağımsızlık demeyecek misin?
Beni bana düşman kılmayacak mısın?
Hose Carreras! Söz sende...

Mümtaz İdil
Odatv.com
24.08.2010 17:40

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.