15 Mayıs 2013 Çarşamba

Ne Türk Bayrağı Türkiye bayrağı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “savaş tamtamlarının” çubuklarını almak üzere mi ABD’ye gidiyor?
Reyhanlı’da yaşanan felaketin ardından, Türkiye’nin Suriye’ye bir savaş açması bekleniyordu. Sonuçta İçişleri Bakanlığı olayın faillerini bulmuş, 13 kişiyi gözaltına almış, tüm dünyaya da saldırının arkasında Esad hükümetinin olduğunu duyurmuştu.
Taşlar yerine oturmuş, savaş için gerekçe bulunmuştu.
Ama bir eksiklik vardı elbette. Türkiye, karşısına tüm Ortadoğu coğrafyasını, İran’ı, Rusya’yı ve Çin’i alarak böyle bir savaşa cesaret edemezdi. Nitekim edemedi de.
Ne dedi Başbakan mealen de olsa: ABD ziyaretimi tamamlayayım, bilahare Reyhanlı’ya da giderim.
Öyle ya, Reyhanlı’nın acelesi yoktu. Orada duruyordu. Harabeye dönmüşse eğer “bakanları” ilgilenecekti. Ölenlere yapacak bir şey yoktu. Ağır yaralılar hastanelerde güvenli ellerdeydi. Başbakan’ın oraya gidip de vakit kaybetmesine, ABD ziyareti öncesi moralini bozmasına hiç gerek yoktu.
Türkiye ufak tefek konularla uğraşıyor aslında. Gazeteciliği, yaptığı sıralarda bile kuşkuyla karşılanan AKP milletvekili Mehmet Metiner, bu kadar olay yaşanırken, BDP ‘li Hüsamettin Zenderlioğlu’na, “Ne Türk bayrağı, Türkiye bayrağı, her şeyi Türkleştiriyorsunuz,” diyebiliyor.
Hani tartıştığı CHP veya MHP’li milletvekillerinden biri olsa, biraz anlayacaksınız da, karşısında Türk bayrağı dememeyi ilke edinmiş bir partinin milletvekili var ve ona yapılıyor bu çıkış. Üstelik de bir Kürt milletvekiline, “her şeyi Türkleştiriyorsunuz,” diye horozlanılıyor.
Gündem değiştirmek için bu kadar da aşağılara inilir mi artık?
SURİYE İLE SAVAŞ KURTARICI
Başbakan Erdoğan, 16 Mayıs’ta yapacağı Obama görüşmesinde Suriye’yi elbette gündeme getirecek. ABD’nin kesinlikle kaçındığı ve“çizmelerimizin Suriye topraklarına basmasını istemiyoruz,” dediği muhtemel bir savaş girişimine sıcak bakmayacağı belli oluyor.
Suriye ile Türkiye arasında çıkması muhtemel bir savaşın tüm Ortadoğu’yu etkileyeceği biliniyor ve ABD, İsrail’in de savaşın bir tarafında olması halinde karışmak zorunda olduğunun da farkında. Ama arkada Rusya ve Çin gibi faktörler de var.
Şunu söylemek kahinlik değil: Başbakan Erdoğan’ı ve dolayısıyla AKP’yi kurtaracak olan tek şey, Suriye ile savaşa girmek.
Ekonominin gidişi, bizzat bu işten sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından üstü kapalı da olsa dillendiriliyor. Satılamayan konutlar Türk ekonomisi için çanları çaldırıyor. Odatv’nin bu konuda uzman yazarlarından Ahmet Müfit tehlikenin bu boyutuna sürekli dikkat çekti ve ABD’deki Morgage krizine benzer bir krizin kapıda olduğunu defalarca vurguladı.
Diğer yandan Türkiye tarihinin en büyük dış borcuna ulaşmış durumda. Bu borçların ödenmesi, şu anda yaşamakta olan insanların torunlarının çocuklarına bile borç yükü getiriyor.
ÖRTÜLÜ ÖDENEK
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nın bir yıllık harcamasından çok daha fazlasının Başbakanlık örtülü ödenek fonundan yapıldığı da ortaya çıktı.
Suriye’den Türkiye’ye resmi rakamlarla 400 bin, gayri resmi rakamlarla 1 milyona yakın mülteci ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor.
Cılız muhalefete rağmen AKP artık krizleri yönetme kabiliyetini yitirmiş durumda, zira inandırıcılık faktörü ortadan kalktı. Artık Başbakan Erdoğan’ın “hamasi” nutukları, cebe yansımadığından, inandırıcı gelmiyor.
Kıyılarda seçmen kaybı devam ederken, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu ile ayakta kalmanın mümkün olmadığının da farkında AKP.
Bu durumda tek kurtuluş olağanüstü hal durumu, yani kaos, bir başka deyişle savaş eşiğinde bir ülke veya savaşan bir ülke.
Başbakan Erdoğan’ı kurtaracak tek formül bu.
Reyhanlı’ya uygulanan basın sansürüne “gıkını” bile çıkaramayan bu medya ile Türkiye’nin girişeceği bir Suriye müdahalesi, gazetelerin manşetlerinde hergün, yenilgiye uğrasak bile, zafer olarak anlatılacaktır, böyle biline.
Suriye ile muhtemel bir savaş ve Ortadoğu’nun yangın yerine dönmesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve partisini geçici olarak kurtarabilir, ama son aşamada Türkiye müthiş bir kayıba girecek ve bunu kapatması için belki yüz yıl gerekecektir.
Savaş insanlık suçudur ve kazanan tarafı olmaz.

Mümtaz İdil

Odatv.com


15.05.2013 15:43

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.