4 Mayıs 2013 Cumartesi

Doğru dürüst yanıt verin Sayın Vali

Pek sayın Avni Mutlu, size önce kısa bir öykü anlatayım. Eminim ki bu öyküyle kendi yaptığınız arasında bağlantı kuracaksınız. Konduramayacaksınız belki kendinize, ama beyniniz bu bağlantıyı kuracak ve ağzınız reddetse de, beyniniz reddedemeyecek.
Olayın Türkiye ile uzaktan yakından bağlantısı yok. Bu yüzyılla da ilgili değil, geçen yüzyılın başlarında olan bir olay. Yıl 1905… günlerden 22 Ocak… Petersburg’da işçiler, Çar II. Nikola’ya bir dilekçe sunmak üzere Çar’ın kışlık sarayına doğru sakin bir yürüyüş yaparlar. Ellerinde silah yoktur. Sayıları yüz binin üzerindedi. Başlarında Rahip Gapon vardır. Zararsız bir adam. Çar’ın askerleri bu silahsız kalabalığın üzerine top, makineli tüfek ve benzeri silahlarla ateş açar. Binden fazla insan ölür, iki binden fazla insan da yaralanır. Tarihe “Kanlı Pazar” olarak geçen bu olay asla unutulmamıştır, unutulmaz da…
Ne istiyordu bu zavallı güruh Sn. Vali? İş gününün 8 saate indirilmesini, asgari ücretin daha adil olmasını ve fazla mesainin kaldırılmasını. Hepsi bu. Bedeli: Binden fazla ölü ve çok daha fazla yaralı…
Taksim’de “çukura düşmesinler” diye almadığınız on binlerce kişi dışarıda gaz odasındayken, Hak İş’in cambaz sendikacıları çukurun ardından dolanıp, davul zurnayla girdiler. Çukura düşmeyecek kadar zeki oldukları için onlar Taksim alanına kabul edildiler. Dışarıdaki sakarlar, salaklar çukura düşer diye alınmadılar.
Bu kadar basit işte, değil mi Sn. Vali?
Sonra o zavallı kızcağız… Dilan Alp… Elinde sirke şişesi varmış, ama siz ısrarla molotof kokteyli diye tuturdunuz. Resimlere baktınız, incelettiniz. Hangi “marka” molotof kokeyli olduğunu söyleyemediniz belki ama olsun, ne çıkar. Sonuçta molotof kokteyli bir “markadır” ve ismini de bir Rustan almıştır. Yabancı menşeili yani…
Kızcağız ağır yaralanınca hemen açıklama yapınız: “Majinal militan” diye. Yani bir insan olmanın ötesinde, bir marjinal militan olduğu için başına bomba yemeyi ve kafasının kırılmasını hak etmiş oluyor, öyle mi?
Bir valiye yakışıyor mu bu söyledikleriniz Sn. Vali?
Babası Dilan’ın Çobançeşme İmam Hatip Lisesi’nde okuduğunu söylüyor. Hani bir aralar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “imam hatiplerde terörist yetişmediğini” içeren bir konuşma yapmıştı. Siz şimdi bu sözlerinizle, bu suçlamalarınızla koskoca Başbakanı yalancı çıkarmadınız mı Sn. Vali? Yani bu yaptığınızın partili valilik ile hiçbir haklı bağlantısı olamaz. Partili Cumhurbaşkanı çıkarmaya çalıştığımız şu günlerde, zaten hükümete biat eden memurlar olarak bu yaptığınız hiç şık olmadı.
Şimdi işiniz zor. Majinal militan değilse bu kızcağızımız, kafasını neden kırdınız. Yok eğer gerçekten marjinal militan ise, o halde Başbakan’a nasıl açıklayacaksınız?
Vali olmak zaten çok zor bir iş Sn. Vali de, bu şekilde valilik yapmak cehennem azabı gibi bir şey. Nereye tüküreceğini bilemiyor insan. Hani aşağı sakal, yukarı bıyık misali…
Dilan’ın elindeki şişenin sirke şişesi olduğunu öne sürüldü. Resim incelendiğinde de şişenin sirke şişesi olduğu ortaya çıkıyor zaten. Ama iş o kadarla bitmiyor. Sn. Vali’nin sirke olduğundan emin olması gerek öncelikle. Şişe sirke şişesi de bakalım içindeki sirke mi, bu bir. İkincisi, sirke ile nasıl mücadele edilir, nasıl tehlikeli hale gelir bir şişe sirke, iki. Sirke doğrudan insanın gözüne sıkılırsa, gözde yanma yapar ve geçici de olsa körlük yaratır, üç.
Bu halde sirke bir silah olarak düşünülebilir.
O halde marjinal militan Dilan’ın kafasına bir bomba koymanın hiçbir zararı yoktur.
O SORUYA YANIT YOK
Özel bir konuşma yaptınız özel bir TV’de Sn. Vali ve dediniz ki, “Elbette ki Dilan’ı, Meral’i, herkesi konuşmak gerek. Bu kadar insan yaralandı, bir tek Dilan konuşuluyor. Herşeyden önce karşı durmamız gereken şey, bu yaralanmalara nasıl bir ruh hali neden oluyor. Neden bu göstericilerin içinde yüzü maskeli, eli sapanlı; bilye atan, taş atan, demir bilye atanlar var? Nitekim bir polis memurumuz beyin travması geçirdi atılan bu nesneler yüzünden. Kendi arkadaşlarını da yaraladılar. Bunlar konuşulmuyor. Bir tek bu kızımız konuşuluyor.
Aynen bunları söylediniz Sn. Vali. Büyük bir dikkatle dinledim. Dilan’ın konuşulması, onun elinde gerçekten zararsız bir şişe olması ve kızcağızın kafasında bombanın patlaması belli ki sizi çok rahatsız etmiş, odak noktasının Dilan olması hiç hoşunuza gitmiyor. Yani “kurular yandı, yaş da arada gitti” muhabbetine girmek istiyor, tek dalıyorsunuz ama olmuyor işte. Zira Dilan bir simge haline gelmiş durumda.
Sonunda o beklenen soru soruluyor Sn. Vali: “Elindeki molotof kokteyli miydi, sirke miydi?
Doğru dürüst bir yanıt verin be Sn. Vali… O koltuklar laf geçiştirmek için değil, doğruları söylemek için hazırlanmış koltuklar. Vali olmak kolay değil, bunun bedelleri var. Haksızsan haksız olduğunu kabul etmek var.
Ama geçiştiriyorsunuz Sn. Vali, polemik yapıyorsunuz. “Efendim, diyorsunuz, şu şişeydi, bu şişeydi diye bir yığın yorumlar bu yorumların üzerine değerlendirmeler var. Bu iddia sahipleri iddialarını nasıl ispatlıyorlar, bunu ortaya koymak lazım. Bu tip olaylarda bizim genel değerlendirmemiz bakışımızdır. Bununla ilgili yorumları yaparken, kimin hangi doğru üzerinden yapıldığını nasıl saptayacağız?
Nerede sorunun yanıtı Sn. Vali?
Spiker spiker değil ki, kukla. Soruma yanıt alamadın Sayın Valim diyemiyor.
O KÜFÜRBAZ NEDEN DERDEST EDİLMEDİ
Vali saz elinde bambaşka bir konuya geçiyor hemen. “Bakın bir olay oldu. Basında da çıktı. Disk binası önünde, polislerin yanında Disk binasına birtakım galiz ifadelerle bağıran sivil giyimli bir şahsın emniyetten olduğu ve provokasyon yaptığı yazıldı. Bu konuda yoğun iddialarda bulunuldu. Hata videolarda izledim. Gerçekten polislerin yanında sivil bir kişi durmuş ve Disk binasına küfürler savuruyor. Hemen bakıyorsunuz, bu polis diyorsunuz. Bu konuda çok değerlendirmeler yapıldı. Sonunda incelettik, kişi emniyet memsubu değil. O bölgede ticaret yapanlardan biri.
Yine olmadı Sn. Vali, yine olmadı. Polislerinizin yanında Disk binasına galiz küfürler savuran biri duruyorsa, polislerinizin bu küfürbazı derdest etmeleri gerekmiyor muydu? Yani arkasını polise veren her Disk karşıtı hoş mu görülmeliydi?
Sn. Vali, ya şu sözlerinize ne anlam yüklemeliyim: “Elinde su şişesi vardı, su içmek için aldı diyebilirsiniz. Herkes bu şişe ile ilgili yorumda bulunabilir. Peki gerçek nedir? Yüzleri kapalı, elinde sapan tutan arkadaşlarıyla aynı yerde görülüyor. Asıl sorun ne biliyor musunuz? Bu çocukların buraya getirilmesi. Bu çocukların normalde elinde kitap olması gerekmiyor mu? Biz çocukları niye yetiştiriyoruz; ailesine, ülkesine, annesine babasına, vatanına yardıcı olması için.
Sorulan bir soruya bu kadar aykırı yanıt vermek de herhalde valilerin, özellikle de İstanbul Valisi’nin görevi olsa gerek.
Ve final Sn. Vali, muhteşem bir final : “Bunları ‘marjinal radikal gurupların’içine sokan kim? Polislerimize yapılan saldırılarda şehit verdik, sonradan yakalanan teröristlere bakıyoruz, bunlar genellikle bu tip gösterilerin içinden çıkıyorlar. Taş atan, sapan atan, bilye atan... Buralardan yetişiyorlar. Yoksa o çocuğun elinde molotof olsun ister boş şişe olsun, bu yavru niye orda niye evinde değil?
Sözün bittiği yer değil yalnızca… Yazının da bittiği yer burası.

Mümtaz İdil
Odatv.com

04.05.2013 12:28

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.