17 Nisan 2010 Cumartesi

İŞTE ÖLÜMSÜZLÜĞÜ GARANTİLEMENİN TEK YOLU

"İçine o kadar çok bilmece-bulmaca ve zekâ oyunu koydum ki, profesörler yüzyıllarca ne demek istediğimi tartışacaklar, insanın ölümsüzlüğü garantilemesinin tek yolu da budur."
James Joyce
Tam da “felsefe neden gereklidir” türü bir yazı yazmış olmanın arkasından James Joyce’a takılmam tamamen bir rastlantı.
Hoş bir rastlantı.
Sevgili Nevzat Erkmen doksanlı yılların sonunda bana hediye ettiğine, uzun uzun ve şaşkınlıkla bir kitaba bir de suratına bakmıştım.
Daha önce defalarca okumak istediğim, ama İngilizcemin asla yeterli olmadığı bu modern “Odysseia”yı hep merak etmiştim. Şaşkınlığım iki yöndendi: Biri, Nevzat Erkmen’in böyle bir kitabı çevirme yürekliliğini göstermesi, ikincisi de yine Nevzat Erkmen’in olağanüstü mütevazılıkla bir şeker paketi hediye eder gibi kitabı bana uzatmasıydı.
Joyce’un felsefe okuduğunu biliyorum, ama nedense geçen sefer Murat Bardakçı’yı da konu alan yazımı yazarken, “işte, felsefe dediğin şey James Joyce gibi yazarları kazandırdığı için gereklidir,” diye yazıp noktalamadığıma pişman oldum. Zira o yazıda beni üzen noktalar da olmuştu. Bir yorumcunun, “ben felsefenin gerekliliğini gösteren bir şey bulamadım yazıda,” diyerek hafiften sataşması da canımı sıkmıştı açıkçası.
Yazının karışıklığı, benim kafa karışıklığımdan kaynaklanmıyordu elbette, ama üzerinde uğraşılan konu için zaten “Ümraniye soruşturması”ndaki hukuk örneğini vermiştim. Biri çıkar da, felsefe gereksiz derse, ona bunun gerekli olduğunu anlatmanın çok kolay olmayacağını belirtmek istemiştim yalnızca.
Ama tek başına Joyce’un bile buna yeteceği de aklıma gelmemişti.
Aritmetik bakkalın işine yaradığından, fizik marangoza yaradığından, kimya boyacıların işini kolaylaştırdığından vb. bir yığın gerekliliği sıralayabileceğiniz kategoriler arasında felsefe için bunların kullanılamayacağı açık. Bu yüzden de, psikoloji ve sosyoloji ne kadar gerekliyse, felsefe de o kadar gereklidir deyip kestirip atmak en iyisi olacaktı.
Nitekim, aklımdaki somut cevap da bu şekilde yerine oturmuştu.
Ulysses’e kütüphanemde yeniden selam verene kadar.
O zaman aklıma neden Balzac’ı, Dostoyevski’yi, Camus’yü, Sartre’ı, Marcel Proust’u, Puşkin’i okuduğumuza da bir yanıt bulmak gerektiğini düşündüm.
Öyle ya, “gereksiz” olarak niteleniyorsa eğer felsefe, 19. Yüzyılın yazarlarının da okunmasının fazlaca bir anlamı olmamalıydı.
Mantık böyle kurulduğunda, cevap kolaylaşıyordu.
James Joyce’u burada anlatacak değilim. İnternetteki herhangi bir siteden yazarla ilgili tüm bilgilere ulaşmak son derece kolay artık. Üstelik, yazarı “biyografik” olarak tanıtmanın da köşe yazarlığı için biraz “lüks”, başka bir deyişle “kolaya kaçma” olduğunu düşünüyorum.
Ama Ulysses’i anlatmak, sanırım dünyayı anlatmaya çalışmakla eşdeğer bir olay.
Yazıya, şu saptamayı yaparak başlamak zorundayım: Joyce, “Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi” adlı romanını klasik roman tarzında yazmış bir yazardır “Dublinliler”e bakarsanız o da öyle... Ama iş Ulyssesve Finnegans Wake romanlarına gelince, işin çok daha “ultra” boyutlara geçtiğini fark etmememeniz mümkün değil.
Bu bir bakıma resim sanatında Mavi Dönem’inde klasik resmin en iyi örneklerini vermiş olan Pablo Picasso’nun, soyut resme ancak bundan sonra ulaşmasına benzer.
Yani klasik taşlar döşenmeden bir yoldan yürüdüğünüzde, mozaikle döşenmiş yolların farkını anlayabilirsiniz ancak. Hep mozaikte yürümeye kalkarsanız eğer, yürüdüğünüz yol asla mozaik değildir, bilesiniz.
Tuvale fırça sallamakla veya boya fırlatmakla soyut resim yapılmadığının bir “ispatıdır” bu.
Ulysses de böyle bir romandır işte.
Roman sanatının son aşamalarından biridir. Bu yüzden de Stephen Kingveya Dean R.Koontz okur gibi okuyamazsınız. Ondaki heyecanı da bulamazsınız elbette. Ama amaç sizi heyecanlandırmak değil, amaç sizin üzerinde bulunduğunuz dünyayı kavramanıza yardımcı olmaktır.
Bu tür romanlar, size doğrudan bir şey anlatmadığı için, aritmetik mantığıyla okunmaz, matematik sistematiği kullanmak zorundasınız. Sıkılıp herhangi bir yerinde kitabı fırlatabilirsiniz de... Ya da, kitabın son sayfasını çevirip de, “bitti ama bir şey anlamadım” feryadı da atabilirsiniz.
Oysa kitap size vermek istediği mesajı vermiştir. Fark şu ki, gözleriniz aracılığıyla değil, beyniniz aracılığıyla algılamak zorunda kalmışsınızdır.
Bu farkı ise, o anda anlayamazsınız zaten.
Ta ki, Eiffel Kulesi’nin dibinde durup da, tepesini görmek için başınızı yukarı kaldırıncaya kadar.
Ulysses’de, katilin bahçıvan olmadığını anlarsınız elbette. Zaten bahçıvan da değildir katil.
Ama eğer bir katil arıyorsanız, en büyük katilin de o kitabın sayfaları içinde olduğunu anlarsınız. Hemen değil, ama mutlaka.
Benim James Joyce üzerine yazı yazmak aslında pek de haddim değil. Deşilmedik, karıştırılmadık cümlesi bile kalmamıştır Joyce’un dünya edebiyatçıları tarafından.
Ama bu tür mütevazılıklara girdiğim zaman da, şöyle bir şeyle karşılaşmak hiç hoşuma gitmiyor açıkçası: “Zaten yazarın kendisi de anlamamış, anlamadığını da açık sözlülükle belirtmiş.
Joyce, herkesin mutlaka kendisi için bir paragraf bulacağı bir destan yazmıştır. Kimi zaman merdiven çıkarken aklınıza takılan bir soruyu yanıtlar, kimi zaman da uzaydaki yıldızlara bakıp da evrenin neresinde olduğunuzu kendinize sorduğunuz anlarda.
Büyük kavramı sonsuzdur, küçük kavramı da öyle... Bu sonsuzluk içinde, hangi boyutta olduğumuzu bilme gibi bir teknik donanımımız henüz yok.
İşte burada Joyce felsefesi gündeme girer: Nerede ve ne boyutta olduğunuz önemli değil. Bir yerdesiniz ve bir şeyler yapıyorsunuz, önemli olan bu.
Şu sıralarda, özellikle de tarihe not düşülen günlerden geçerken, belki de en çok ihtiyacımız olan bir şeydir bu tür yazılar ve yazarlar.
Madem bize “oku” demişler, okuyacağız.
Okuduğumuzu da paylaşacağız.
Gereksiz,” görülse bile.

Mümtaz İdil
Odatv.com
17.04.2010 12:51

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.