8 Mart 2010 Pazartesi

NEDİR BU BAŞBAKAN’IN SUÇLADIĞI KERPİÇ EVLER MESELESİ?

2000 yılının başında, DTCF Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Aygül Süel ile eşi Mustafa Süel beni ve Vali Atıl Üzelgün’ü Çorum’un Ortaköy ilçesinde başlattıkları kazıyı görmemiz için davet etmişti.

Vali Atıl Üzelgün, daha önce Ortaköy kaymakamlığı görevini de yapmış olduğundan, bölgeyi çok iyi biliyordu.

Ama daha da önemlisi, Aygül ve Mustafa Süel çifti, o güne kadar Hitit Başkenti olarak bilinen Hattuşa’dan ayrı, ikinci bir başkent keşfetmişlerdi: Şapinuva.

Aygül Süel’in anlattığı kadarıyla Şapinuva, İsa’dan önce 14. Yüzyılın başında kurulmuş bir başkentti. Kalıntılar ve bulgular o tarihe kadar iniyordu.

Bizi çağırmalarının nedeni ise, A ve B diye adlandırdıkları iki kerpiç evin kalıntılarını göstermekti.

Gittiğimizde, kalıntıların üzerinin dev brandalarla kaplığı olduğunu görmüş ve nedenini sormuştum:

“Kerpiç suya dayanıklı değil,” 
diye yanıtlamıştı Mustafa Süel.

“Peki, bunca yıl nasıl dayanmış?”
“Toprak altındaydı...”

“Daha önceleri peki? Yani binlerce yıl önce?”

“O zaman da çatısında koruyucu bir ahşap çatı vardı. Ahşap, kerpiç gibi yüzyıllarca dayanacak bir malzeme değil. Koruyucu çatısından kurtulunca da kerpiç yağmura dayanıksız oluyor. Ayrıca bu evler bir de yangın görmüş. Daha da tehlikeli oluyor o zaman. Kerpiç kavrulunca daha dayanıksızlaşıyor.”

Pek anlamamıştım o sıralarda, şaşkın bakışlarıma rağmen şunu da eklemişti Mustafa Süel:

“Kerpiç evler eğer usulüne uygun yapılırsa, çok dayanıklı ve ekonomiktir. Gördüğün gibi, burada kalıntıları olan bu evler 3 bin 500 yıl önce yapılmış. Gerçi duvarları yok artık, ama tabanları bize yapıyla ilgili bilgi vermeye yetiyor.

Kerpiç evler ısı kaybını en aza indirmeleriyle bilinirler. Yazın içerinin serinliğini, kışın da sıcaklığını korur.

Bu evlerin bir başka özelliği de, çatıyı taşıyan sistemin ahşap olması. Hititler çok sağlam ağaçlar kullanmışlar belli ki... Bu ağaç aksam, olası bir toprak hareketinde mesela, binanın çatıyla birlikte hareket etmesini sağlıyor. Tabanın hemen altında bulduğumuz çakıl taşlarından da anlıyoruz ki, sistem olası bir depreme göre de planlanmış. Eğer bir sallantıya maruz kalırsa bina, bu çakıl taşları üzerinde hareket ederek sarsıntıyı en aza indirgiyor.”

“Yani Japonların başlattığı ve deprem kuşağı ülkelerin şimdilerde kullandığı sistemi Hititler 3 bin 500 yıl önce kullanıyorlardı, bunu mu söylüyorsunuz?”

Aklımda kaldığı kadarıyla aktardığım bu konuşma ve anı, Elazığ depremiyle birlikte kerpiç evleri hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, felaketin suçunu kerpiç evlere yükleyince, 3 bin 500 yıl önce yapılan kerpiç evler gözümde canlanıverdi.

Gerçi Şapinuva’da yalnızca temelleri kalmıştı kerpiç evlerin, ama arkeologlar bunun orijinalini sanal ortamda yaratabilecek kadar verilere sahipti.

Daha sonra Aygül Süel’in söylediği ise daha da şaşırtıcı gelmişti bana:

“Kerpiç duvarlar bir taşıyıcı sistem ile ayakta duruyor. Bizim bulduğumuz kalıntıda, birer metre arayla ahşap sütun boşlukları var. Bunlar çatıyı taşıyorlar. İlginç olan, söz gelimi 50 metrekarelik bir salon söz konusuysa, ona göre hesaplar yapılıyor ve diyelim ki 15 tane ahşap destek konuyor, daha küçük ise 5, daha da büyükse 25 vb. Bunlar taş temel üzerine yerleştiriliyor.”
Elazığ depremindeki evler, söylendiği gibi kerpiç evler miydi? Hani şu suçlu evler...

Konuştuğum bazı uzmanlara göre bu evler kerpici sadece dolgu maddesi olarak kullanmışlar. Bir başka yanlışın da, binanın taşıyıcı sisteminin ahşap olmak yerine kerpiç olması ve tavanının da kil veya topraktan yapılması. Böylelikle tavanın ağırlığının dayanıksız taşıyıcı sisteme yüklendiğini söylediler. Dahası, böyle bir binaya değil deprem, bir kamyon kasasının çarpmasının bile yıkıma neden olabileceğini de belirttiler.

Sonuçta, enflasyon canavarımız, trafik canavarımız vardı... Ardından Ayamama’nın taşmasıyla, intikam alan bir deremiz oldu şimdi de suçlu kerpiç evlerimiz...

Cansızlardan ve sanal kavramlardan düşman yaratmak da bir yere kadar kurtarıcı oluyor.

A. Mümtaz İdil
Odatv.com


08.03.2010 17:50

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.