11 Eylül 2009 Cuma

HANGİ POLİTİKACI BOŞ ZAMANLARINDA SİYASET YAPIYOR?

Peter Paul Rubens 16. Yüzylılın en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilir. Öyle ki, adı Leonardo da Vinci, Michelangelo, Titan gibi ressamlarla birlikte anılır. Resim tarihini bilenler, Rubens ismine de yabancı değillerdir.
Ama Rubens’in çok başka bir özelliği daha vardır. Ünlü ressam, aynı zamanda önemli de bir diplomattır. Ressam olarak dünya çapında üne kavuştuğu sıralarda, İspanyol işgali altındaki Flandre Eyalet Valisi’nin özel temsilcisi sıfatıyla İspanya’ya gönderilir. Görevi, İspanyol-İngiliz gerginliğini yatıştırmaktır.
Gittiğinin hemen ertesi günlerinde katıldığı bir resepsiyonda Fransa’nın İspanya Büyükelçisi ile karşılaşır. Fransız elçisi Rubens’i ressam olarak da tanımaktadır. Bunu da göstermek ve Rubens ile yakınlaşmak için, “Duydum ki boş zamanlarınızda resim de yapıyormuşsunuz üstad,” der. “Ne kadar hoş bir uğraş...”
Rubens’in cevabı ise muhteşem olur: “Yanlış biliyorsunuz ekselansları. Söylediğinizin tersine, daha çok boş zamanlarımda siyasetle uğraşırım ben.”
Bu siyasetçi tipine ilerlemiş toplumlarda rastlamak mümkün. Mesleğini diğer donanımlarıyla destekleyen siyasetçilerin ise, geri kalmış ülkelerde tutunması ise mümkün değil. Müthiş bir çelişkidir bu, ama ne yazık ki böyledir.
Türkiye’nin siyasi hayatında bu şekilde bir çok siyasetçi de vardır ama çoğu “insana saygıya dayalı” bir başka uğraş alanından geldiği için, siyasette tutunamamıştır.
Aklıma gelmeyenlerden özür dileyerek, bunlardan birinin Erdal İnönü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gerçekten, dünyanın sayılı fizikçilerinden kabul edilen Erdal bey, boş zamanlarında siyaset yapan bir bilim adamıydı.
Diğeri ise edebiyat dünyasına “Salkım Hanımın Taneleri” ile damgasını vuran Yılmaz Karakoyunlu’dur. Karakoyunlu, Ankara’da gerçekleşen hemen hiçbir sanatsal faaliyeti kaçırmamaya özen gösterir. Milletvekili olduğu dönemlerde de, onu AST’ın veya Devlet Tiyatroları’nın bir oyununda, milletvekili kimliğinden tamamen sıyrılmış, sade bir vatandaş olarak görmeniz mümkündü.
Erdal İnönü’nün zekasından kimsenin kuşkusu yoktu. Yılmaz Karakoyunlu da hiç aşağı kalmazdı.
Ali Kırca’nın yönettiği bir siyaset meydanında, yıllar önce, Şevket Kazan da telefonla katılmıştı.
Kazan, sık sık Yılmaz Karakoyunlu’ya laf yetiştirmeye çalışırken, soyadını bir türlü doğru söyleyemiyor, her seferinde “kara”sı kalmak koşuluyla başka bir ek yapıyordu.
Sonunda Yılmaz Karakoyunlu dayanamadı. “Sayın Kazan,” diye söze girdi. “Programın başından beri sürekli adımı yanlış söylüyorsunuz. Gerek Sn. Kırca’nın gerekse benim düzeltmelerime rağmen, yanlış söylemekte devam ediyorsunuz. Ben size Şevket Kazan yerine Şevket Kepçe desem, hoşunuza gider miydi?”
Elbette daha bir çok siyasetçi gelip geçmiştir “boş zaman uğraşı olarak” politikayı seçen.
Zaten böyle politikacılar gerekli ki, siyasetin “kailtesi” yükselsin.
Fransa’nın ünlü 5.Kanalı’nın Türkiye’ye gelip çekimler yaparak dünyaya tanıttığı ünlü saz ustası Arif Sağ da siyaseti “boş zaman sosyolojisi” içine sokmuştur diye düşünüyorum.
Bernard Shaw da siyasete bulaşmıştır bildiğiniz gibi, ama adı filozof olarak bilinir.
Siyaseti satranç oyununa benzetip de, kendisine “pay” çıkarmaya çalışan ucuz siyasetçilerden uzak durmak gerek.

A.Mümtaz İdil
Odatv.com
11.09.2009 00:00

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.