18 Mart 2012 Pazar

"BALIK TUTTUM YİYEN ÖLÜR..."

Yer almak istiyorsan sınıfsız dünya düşü konserinde
senfonik bir algı edinmelisin hemen
Selah ÖZAKIN

Mahkeme Başkanı: Adınız?
Paul Robeson: Bir dakika, bir dakika... Sizin adınız?
Mahkeme Başkanı: Burada soruları ben sorarım. Adınız Paul Robeson mu?
Paul Robeson: Ben bir Amerikan vatandaşıyım. Haklarım var. Önce siz adınızı söyleyin.
Mahkeme Başkanı: Amerikan Komünist Partisi üyesi misiniz?
Paul Robeson: Anayasa'nın 5. Maddesi... Susma hakkımı kullanıyorum.
Mahkeme Başkanı: Moskova'yı ziyaret ettiğiniz ve buradan etkilenerek Amerika Birleşik Devletleri içinde komünist faaliyetlerde bulunduğunuz iddia ediliyor.
Paul Robeson: Evet, Moskova'da bir konser verdim. Oradaki insanlar beni ayakta alkışladılar. Benim için onur verici bir konserdi.
Mahkeme Başkanı: Komünizm faaliyetlerine bu ülkeden döndükten sonra hız verdiğiniz, halkı galeyana teşvik ettiğiniz iddia ediliyor.
Paul Robeson: 5. Madde...
McCharty döneminin ünlü "cadı avı" seanslarından birinde, sanık sandalyesinde dönemin en ünlü isimlerinden biri olan Paul Robeson oturmaktadır. Robeson köle kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğduğundan, zaten hayata bir adım geriden başlamıştı. Azmi sayesinde kısa sürede ABD'de oyuncu, atlet, ses sanatçısı, yazar olarak kendini gösterdi.
Nazım Hikmet'in de yakın dostu olan Robeson, ilkelerinden ödün vermeden McCharty dönemini yüz akıyla geçen birkaç kişiden biridir. Mahkeme heyetiyle dalga geçmesini bilmiş, kendisine yöneltilen sorularda asla geri adım atmamıştır. Aynı sorgulama çerçevesinde Bertolt Brecht, oyuncu (sonradan ABD Başkanı) Ronald Regan, yönetmen Edward Dmytryk gibi ünlülerin mahkeme karşısında düştüğü acizlik yerine, Robeson ve Lilly Helman gibi onurlu mücadele verenler de olmuştu. Ku Klux Klan adlı ırkçı örgütün baş hedeflerinden de biri halindeydi. Paul Robeson, şarkıcılığa veda edip, insan hakları için daha fazla zaman ayırmaya karar verdiğinde, tarih 4 Eylül 1949'u gösteriyordu. Şarkıcılığa veda konserini verdiği  Prekskill kentinde Ku Klux Klan'ın saldırısına uğradı.
4 Eylül 1949 tarihinde Newyork'un Prekskill kentinde şarkıcılığa veda konseri sırasında Ku Klux Klan saldırısında linç edilmekten son anda kurtarıldı. Ama Robeson yılmadı. Ülkesindeki eşitlik ve siyah ırkın bağımsızlığı, hakları için mücadelesini sürdürdü. McChartyizm onu yolundan çeviremedi. Amerika ve Avrupa'nın her tarafını dolaştı ve konserler verdi, konferanslara katıldı. Sanatçının ülkesinin siyasi hareketlerinden uzakta duramayacağı, hatta bunun için insanüstü bir gayret sarf etmesi gerektiğini benimsemiş bir kültür adamıydı Robeson. Şarkılarındaki politik içerik, tiyatro oyunlarındaki sesine kadar yansıyordu. Bas bariton sesiyle Londra'da Othello'da rol alan ilk zenci ünvanını da taşıyordu. Bütün üstün özelliklerine rağmen en büyük savaşı ABD'deki ırk ayrımı ve adaletsiz gelir dağılımıydı. Moskova'dan döndükten sonra mücadelesini daha da yaygınlaştırdı. Sanatçı olmanın getirdiği sorumluluğun farkındaydı. Hukuk fakültesine de bu yüzden gitmişti. ABD Barosu'na kabul edilen ilk zenci avukat olma başarısını gösterdi. Donanımı itibariyle ABD'nin önde gelen isimlerinden sayılıyordu. Hemen girdiği tüm işlerde başarılı olmasına rağmen, Amerikan Federal Bürosu (FBI) peşini bir türlü bırakmıyordu. Soruşturmalar geçirdi. Mahkeme karşısına defalarca çıktı, pasaportuna el kondu, yurt dışı yasağı getirildi, ama yılmadı. Hayatı boyunca hep ülkesinde adaletin yerleşmesi için çalıştı. Hukuk mezunu olmasına karşın avukatlık mesleğini bir süre sonra bıraktı ve kendini bütünüyle siyasi faaliyetlere ve müzik çalışmalarına verdi. Bu sıralarda oyunculuğa da ara vermişti. Nazım Hikmet'in hapsedilmesini protesto etti ve onun "...balık tuttum yiyen ölür/elimize değen ölür/bu gemi bir kara tabut/lumbarından giren ölür" şiirini besteledi. Durmadı, "Özgürlük" adlı bir gazete çıkardı, durmadı, "Antifaşist Yahudi Komitesi"ni kurdu, durmadı "Dünya Barış Konseyi" ödülünü Nazım Hikmet ile paylaştı, durmadı televizyon ve radyo programları yaptı, durmadı ayrımcılığa karşı besteler üretti... Sanatçı gibi yaşadı.
Tüm sıkıntılara, baskılara ve tehditlere rağmen...
1976 yılında, sağlığı iyice bozulduğu için yerleştiği Philadelphia'da yaşamını yitirdiğinde, aralarında Sidney Poiter, Harry Bealfonte, Leonard Berstein, Ossie Davis, Earl Jones gibi ünlü sanatçıların bulunduğu dev bir kitle tarafından uğurlandı.
Sanatçılığın ne olduğunu merak edenlere duyurulur...

Mümtaz İdil 
Odatv.com

18.03.2012 17:41

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.