2 Haziran 2012 Cumartesi

KILIÇDAROĞLU'NA AÇIK MEKTUP

Sn. Başbakan'a açık bir mektup yazdığım için, size gönül rahatlığıyla yazma hakkını kendimde buluyorum. "Sıkıysa ona yaz" gibi bir derdim olmadığını böylelikle göstermiş oluyorum. 
Çoktandır yazmak istiyordum, ama önce Başbakan'a yazmam, ardından size yazmam gerektiğini de biliyordum. Zira bu ülkede olan tüm olumlu-olumsuz olayların baş sorumlusu Sn. Başbakan ve bağlı bulunduğu hükümet, parlamento ve partisidir. 
Öncelikle parlamento bağlamında olmak üzere, ana muhalefet partisi olarak sizin sorumluluklarınız ondan aşağı kalmıyor Sn. Kılıçdaroğlu. Öyle ekonomiye falan girmeyeceğim. Sizin öncelikli gündeminizin terör ve işsizlik olduğunu dünkü Medya Mahallesi programında söylemenizle bir kez daha öğrenmiş olduk. 
Ama yargı ve kültür-sanat konusuna hiç değinmiyorsunuz. Adaletsizliğin ne boyutlara vardığının elbette farkındasınızdır Sn. Kılıçdaroğlu. Ama lütfen, biz dünya kadar bu konuda girişimde bulunuyoruz, medya yer vermiyor, demeyin. İnandırıcı olmuyor.
Bir ülkede hem iktidarın hem de muhalefetin şikayet ettiği bir medya olabilir mi? Demek ki siz iyi kullanamıyorsunuz, aklıma bundan başka bir şey gelmiyor. 
Onlarca, yüzlerce insan size destek verdiği, inandığı için bedelini çeşitli biçimlerde ödüyor ve siz onların yanında değilsiniz, umut olamıyorsunuz. 
Danışmanlarınızı merak ediyorum Sn. Kılıçdaroğlu, size bir tek Aleksandr Dumas Pere'in hikayesini mi anlattılar, başka hikayeniz yok mu? 
Gündemi Başbakan'ın belirlediği ve sizin de ona cevap yetiştirdiğiniz eleştirilerine hiç girmiyorum, zaten kabul etmiş durumdasınız. Ama gündemi belirlemek için attığınız adımların yanlış olduğunu, Türkiye'nin çıplak ve acı gerçeklerini iki kelimeyle dile getirmek yoluyla muhalefet yapılamayacağını size kimse söylemiyor mu?
Tiyatro sanatını "elitist" bir grubun sanatı olarak gören Başbakan'a sizin öyle olmadığını göstermek için vücut dilinizi kullanmanızın yeterli olacağını mı düşündünüz? Bu mudur tiyatrodan anlayan CHP kültür adamları? 
Sokağa dökeceğiniz tiyatro grupları yok muydu Sn. Kılıçdaroğlu? Partinize bağlı tüm yerel yönetimlerde tiyatro çıkarması yapamaz mıydınız? Devlet Tiyatroları'na tüm üyeleriniz ve eşleriyle baskın yapıp, "Bir Delinin Hatıra Defteri" oyununu izleyemez miydiniz?
William Shakespeare'in "Kral Lear" oyunundan bir küçük alıntı size Sn. Kılıçdaroğlu:
Kral Lear: "İliklere kadar işleyen bu azgın fırtınayı sen bir şey sanıyorsun. Sana göre belki de öyledir. Ama asıl büyük illetin bulunduğu yerde küçüğü pek hissedilmez. Bir ayı ile karşılaşsan kaçarsın tabii, ama yolun gürleyen denize çıkıyorsa, döner hayvanla kapışırsın."
Bilmem ne demek istediğim anlaşılabiliyor mu? Ya da ne bileyim, ne demiş Nefi? tahir efendi bana kelp demiş iltifatı bu sözde zahirdir, maliki mezhebim benim zira, itikadımca kelp tahirdir.
Yani çok mu zor danışmanlarınızdan birinin böyle bir dörtlüğü bulması. Çok mu zor gazetecileri tasmasından çeken birilerine yanıt vermek? Kabul, düşmanınıza düşmanınızın silahıyla vurmak istiyorsunuz. İyi de Sn. Kılıçdaroğlu, karşınızdaki adam mitralyöz kullanıyor, siz hale pistolettesiniz.
Çevrenizdekiler size uçaksavar diye yutturuyor elinizdekini, yedek mermi falan da yok zaten, namluya sürülü tek mermi. Siz o niyetle tek atış yapıyorsunuz, yenik düşüyorsunuz. CHP ile organik bir bağım yok, ama yedi sülalem çok partili sisteme geçildiğinden beri CHP'ye oy verir. Öldürseniz vazgeçmezler. Bu insanlar için umut olmak zorundaydınız, bence olamadınız Sn. Kılıçdaroğlu. 
Nobel ödüllü, Guatemalalı yazar Miguel Asturias, Yeşil Papa romanında insanın çevresindekilerle birlikte insan olduğnu ve ses verdiğini yazar. Danışmanlarınız Sn. Kılıçdaroğlu? Nereden buldunuz onları?
Belli ki, AKP'nin yumuşak karnının kültür ve sanat olduğunu size kimse söylemedi. Sizin de aklınıza bile gelmedi. Sanatçılar dışlandığında siz de dışarıda kaldınız, toplantılara çağrıldığında da. Varsa yoksa ekonomi dediniz. Ben şu küçük ekonomi bilgimle hemen size söyleyeyim Sn. Kılıçdaroğlu, şimdi sırada orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı ve yabancı uyruklulara toprak satışı var. Bu yaklaşık yirmi milyar dolar sıcak para demektir ve bu parayla hükümet daha iki yıl bu ekonomiyi çevirir. Sonrasında yeni satış alanları bulacaktır. Türkiye burası Sn. Kılıçdaroğlu, zenginliği bol bir ülke. Daha madenlerin külliyen satışına bile gelinmedi.
Siz ekonomi, işsizlik dedikçe ayakta durduklarının farkında da değilsiniz. Ekonomi söylemiyle bu hükümeti zayıflatamayacağınızı artık anlamalısınız. Kentsel dönüşüm projesi denilen bir ucubenin yarattığı ve yaratmaya devam ettiği devasa sermaye bunları daha uzun süre size karşı koruyacaktır.
Dedim ya, küçücük ekonomi bilgimle bunları söyleyebiliyorum. Ben buna inanır, gördüğüme taparım. Görmediğime ne inanır, ne tapar ne de başımın üzerine oturturum.
Kültür ve sanat konusundaki inanılmaz zayıflıklarını, ucuzluklarını, düşmanlıklarını kullanmak yerine, en kuvvetli oldukları alandan yıpratmaya çalıştığınız hükümet, bu arada kültür sanat konusunda da donanımlı olmaya başladı bile. Elinde kocaman bir çarşafla, sanatı "mutaassıp" hale getirmeye hazırlanıyor. Muhafazakar sanat kapıda...
Ne yapacaklar şimdi biliyor musunuz Sn. Kılıçdaroğlu? Devlet opera ve balesini ortadan kaldıracaklar. Sözleşmeli elemanlar alarak ikame edecek ve bir  süre sonra  da, kadrolular emekli olunca yani, sözleşmelerini uzatmayacaklar sanatçıların.
Operaya "ayağına basılmış kadın", baleye "erotik sahne gösterimi"diye bakan zihniyetin karşısında, küçük bir soru size Sn. Kılıçdaroğlu, en son ne zaman opera veya baleye gittiniz? Ya tiyatroya? Sinemaya? Vakit mi? Geçiniz lütfen. Buna siz bile inanmazsınız, eminim.

Kültürel değerler geçmişi sosyal demokrat bir bakan tarafından yerle bir edilirken, kazılar durma noktasına gelmişken, hükümet tarihi kalıntılara"çanak-çömlek" derken, Fazıl Say linç edilirken, yalaka yazarlar köşe başlarını tutmuşken siz hangi kültür politikası uyguladığınızı açıklayabilir misiniz Sn. Kılıçdaroğlu.
Alexandre Dumas yetmiyor Sn. Kılıçdaroğlu, daha çok okumanız gerekiyor.

Mümtaz İdil
Odatv.com

02.06.2012 10:38

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.